Dobrý den,
chci se zeptat, zda by se ER nepodíval na řazení souborů u linuxové verze ve výchozím nastavení (nonsolid).
Soubory nejsou seřazené podle jejich názvu (nedokázal jsem ani zjistit podle čeho je seřazeno), tak jak je u windows verze.
Dále pozoruji nižší využití CPU u komprese (<70 %). Verze 6.01b1 se chová stejně. Mám Intel i7-4790K.
Dobrý den,
díky za dotaz.
Zatížení cpu u mně v počítači stoupne na 300%, mám 4-jádrový procesor a zdá se mi to v pořádku, protože chci ještě na tom počítači dělat zároveň i něco jiné než jen archivovat.
Co se týče třídění souborů nevím podle čeho se třídí, ale můžu ze skusit zeptat. Nejdříve bych však rád věděl, k čemu bude tato informace dobrá :-) k čemu ji využijete?
Díky.
Ľubomír Mlích
CPU:
V případě, když potřebuju jenom archivovat, tak to nevadí. Nebo, když potřebuju sbalit a archiv odeslat a čeká se na to. Na omezení zátěže CPU slouží přepínač -mt.
Snížením úrovně komprese se to dá urychlit, ale za cenu nárustu velikosti archivu.
Proto se snažím archivovat na co nejmenší velikost, protože pak to odesílat na mém "rychlém" internetu je utrpení.
Řazení:
Uvítal bych úpravu řazení podle názvů souborů (tak jak je to u windows verze).
Když se rozbaluje archiv a začne se ptát na přepis souboru, je to matoucí.
Např. při SFX archivu je očekáván dotaz na přepis na začátku rozbalování (název souboru začíná číslem), ale zeptá se až na konci, kdy narazí na daný soubor.
Někdy je žádoucí použití -s -ds.
Dobrá poslal jsem zprávu ER. Dám vědět, jakmile odpoví.
Co se týče třídění, tak pravděpodobně je seznam dodán filesystémovým modulem linuxového jádra - tříděním se vůbec nezdržuje, je to nejrychlejší - https://www.gnu.org/software/libc/manual/html_node/Simple-Directory-Lister. html
Pokud potřebujete odpovídat na interaktvní dotazy ve skriptu v bashi, je možné použít expect - viz například https://www.linuxdays.cz/2016/video/lukas_barinka/shell_faq.html#/6/3
Dobrý den,
1. otázka využití CPU
V ideálním světe by všechny algoritmy dokázaly využít všechny jádra procesoru na 100%. Opravdové algoritmy mají části které nejsou paralelizované. V případě RARu to může záviset na druhu komprimovaných souborů a použitých kompresních parametrech. Formát RAR5 s velkým slovníkem a vyšší úrovní komprese společně s velkým slovníkem použitý na data, která jsou dostatečně redundantní (čistý text a ne již jednou komprimované multimediální soubory) umožní do určité míry zvýšit využití procesu. Vyšší využití procesoru lze také pozorvat při komprimaci větších souborů, když více času zabírá samotná komprese místo otevírání a zavíraní souborů.
Nejedná se o žádné uměle vytvořené omezení, je to vlastnost programu a nelze to vypnout.
2. Třídění souborů
soubory lze přidávat do archivu uvedením pořadí nebo pomocí seznamu souborů:
rar a název archivu soubor1 soubor2 *.ext1 *.ext2 soubor3
když se použitá maska uloží do souboru filelist.txt je možno totéž docílit pomocí
rar a název archivu @filelist.txt